Bramborové brigády
Ani brambor nazmar aneb Jak režim zneužíval studenty

04.10.2015 16:11 Původní zpráva

Bramborová brigáda, tahle zkušenost se za socialismu nevyhnula téměř žádnému středoškolákovi ani učni. Až do poloviny října je režim držel na polích pod heslem: "Ani brambor nazmar!" Dřelo se napřed zdarma a později za hubičku, strana však nucené práce na polích považovala za důležitější než vzdělávání.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Jan Homut (25 hlasů) 04.10.2015 16:20

    Tak to fakt bylo neštěstí, že jsme museli taky trochu pracovat. A co...

  • Ctirad Přikryl (19 hlasů) 04.10.2015 18:15

    Za bramborové brigády jsme dostávali odměnu adekvátní výši...

  • Eliška Jahodová (18 hlasů) 04.10.2015 16:37

    Na bramborách jsem nebyla, ale česání třešní, sběru květů pažitky, na...

  • Vladimir Schanel (16 hlasů) 04.10.2015 17:20

    Článek se výborně hodí do dnešní propagandy, která studentíkům...

  • humanitární bombometčík (15 hlasů) 04.10.2015 18:12

    Další pěkný výblitek od Motýla. Byli jsme na bramborách v roce 1979,...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

V létech 1975 až 1978 jsem stejně jako mnoho jiných jezdil na brigády a mámna ně nádherné vzpomínky. Pro mnohé to byla vítaná změna ze stereotypu, někteří co nebyli na internátu se dostali z přísného dohledu rodičů, naši kantoři se na to taky těšil poněvadž z JZD dostávali deputát. V místní sokolovně nám každý večer promítali filmy, mohli jsme si dát i nějaké to pivo a jídlo bylo super. Co se týče peněz, tak placeni jsme byli od koše a ti nejlepší si vydělali 100 až 120 Kčs denně což bylo víc než měli dělníci ve fabrice. Já moc šikovný nebyl, ale i tak jsem míval kolem 60 Kčs za den.

0 hlasů

Jaký zneužívání, proboha, My jsme na brambory nebo na chmel jezdili rádi, byla sranda, pivíčko, balily se holky a ještě se vydělaly nějaký love. Jasně, něco za něco, ale zneužívání?

1 hlas

Ivan Motýl
motyl@tyden.cz
redaktor rubriky Publicistika
Od poloviny devadesátých let je přelétavým novinářem - od MF DNES, přes LN, Český rozhlas po nejpodivuhodnější regionální tiskoviny severovýchodní Moravy a Slezska. Na přelomu století postupně zakotvoval v Týdnu
Takže člověk, který pořádně nic neumí, podle toho taky vypadají jeho články. Ale jak pěkně je to napsané.. "přelétavý novinář" místo aby napsali, že tím, že pořádně nic neumí, nikde nevydrží.

1 hlas

Ach Motyl, ty si ale kus vola!

1 hlas

Každý blábol duševního kripla se hodí jako plivanec na minulý režim. Ale on ten dnešní režim taky není dokonalý. Zatímco ne žádoucí komentáře čtenářů jsou v diskusích mazány, tady je dáván prostor pro kdejakého aršlekera.

0 hlasů

Ivan Motýl je totální mimoň. Takový blábol propagandistický zplodit, to je výkon! Být šéfredaktorem, tak takového novináře na hodinu vyhodím. Na bramborách byla legrace a nevzpomínám si, že by to byla nějaká donucovací pracovna. Absolvoval jsem jednu bramborovou a tři chmelové brigády a s láskou na ně vzpomínám. Motýl je hanbou české žurnalistiky.

4 hlasy



Jsem absolvent SPŠ strojní v Písku, 1964-1968. Každých 5 let pořádáme se spolužáky abiturientské sjezdy. Vždy velice rádi vzpomínáme na bramborové brigády. Myslím si, že autor článku je úplně mimo mísu. Vane z něho takový zlý ideologický smrad. Na to aby vám dal někdo za pravdu budete muset počkat, až mi pamětníci umřeme. Že se nestydíte takto lhát a vymýšlet si.
Augustin Janoušek

2 hlasy

Nevidím na těch brigádách nic špatného. Byla legrace a stmeloval se kolektiv. Učili jsme se alespon něco dělat,což většina dnešní mládeže neumí. Též rok bri. 1979

3 hlasy

Bol som párkrát na zemiakovej brigáde, či ako zberač, či ako pedagogický dozor a preto prosím pána Motyla aby sa ospravedlnil za účelovo napísaný nepravdivý článok. Síce som si vedomí, že žijem v dobe keď pravda je nepodstatná, myslím si, že takto vymývať mozgy je morálne bahno tzv. novinára.

0 hlasů

my tedy meli vzdy bramborovou brigadu jen tyden. byla to slusna flakarna a vitany relax. neni nic co bych na to zatracoval.
dokonce i tzv. "praxi" kterou jsme jako studenti gymnazia (1.-3. rocniku) museli podstoupit ve vyrobe vzdy na 2 tydny zacatkem cervna jsme brali s nadsenim. clovek si oddechl od skoly a navic si vydelal par kacek (700-900kc za 2 tydny pri 6h denne) na prazdniny.

2 hlasy

Motýl je prostě ťul pass.

2 hlasy

Jasně, že jsme si na brigádách užili srandu - byli jsme mladý a bez rodičovského dohledu. Ale je pravda, že třeba na chmelu nechali jézéďáci tu nejhorší práci na studentech (drátkování, zavádění). Člena JZD tam člověk spatřil jenom když přivezli jídlo, nebo občasný dozor na popohnání pracovní síly.

2 hlasy

Byla to příjemná změna,rozhodně jsme nedřeli,
největší brambory se nosily domů na bramboráky,a taky jsme sázeli v lese stromečky
a dostávali zdarma svačinu i s pitím.A na chmel se taky jezdilo,myslím,že všichni vzpomínáme v dobrém.A samozřejmě jsme odmaturovali.
Proč je mně Motýle z tvých keců vždy na blití?

3 hlasy

Předpokládám, že ti, kteří si to tak pochvalují, se občas se spolužákama sbalili a vyrazili na víkend si užít legraci na brigádu.

0 hlasů

Jsem absolvent SPŠ strojní v Písku, 1964-1968. Každých 5 let pořádáme se spolužáky abiturientské sjezdy. Vždy velice rádi na bramborové brigády. Myslím si, že autor článku je úplně mimo mísu. Vane z něho takový zlý ideologický smrad. Na to aby vám dal někdo za pravdu budete muset počkat, až mi pamětníci umřeme. Že se nestydíte taokto lhát a vymýšlet si.
Augustin Janoušek

8 hlasů

Tak to je zase článek na úrovni !! Ale to je dnes asi móda hanět všechno z dob minulých. Já tyhle brigády zažila a bylo to super. Už na základce nám nabídli !! , možnost po vyučování jezdit na cibuli. Kratší vyučovaní, čas si zajít na oběd a pak nás odvezli na pole.A přesto, že to bylo dobrovolný, nás jezdilo opravdu hodně, protože to bylo placený a nebyly domácí úkoly. Pak na škole jsme jezdili na brambory a všichni jsme se na to těšili. V tom věku jsme neměli moc možností si vydělat svoje peníze a kdo nebyl línej si moh přijít celkem na slušný výdělek. Takže o nějakém vykořisťování mládeže nemůže být ani řeč. Samozřejmě i tehdy mezi námi byli takoví, jejichž rodičové měli devizová konta a ti už tehdy měli ručičky dozadu, protože byli zvyklí dostávat kapesné v bonech a neměli potřebu se špinit prací ! Asi jsem také vykořisťovatelka, protože já své děti vedla k tomu, aby chodily na brigády. Nejmladší dcera každé prázdniny na gymplu chodila do řepy a sama říká, že je škoda, že teď na výšce se už nejezdí na chmel, protože od té nejstarší slyšela jaká tam byla legrace a kolik si tam vydělali.

8 hlasů

Takový článek mohl napsat pouze ROLNÍK -opravuji: MALOROLNÍK, opravuji BEZZEMEK........ovšem DUŠEVNÍ

3 hlasy

Dobrý den.Pan pisálek zase lže!!!!Já jsem chodil na brigády rád a vždy jsem dostal zaplaceno,zlatý časy.Dneska místo brigád fetujou a neumí dělat.

8 hlasů

At jde ten havloidni pisalek do pr. na brigady jsme se vsichni tesili , i penize za to byli a neijak jsme se necitili vykoristovani.

6 hlasů

Vsichni asi ne, autor clanku si nespokojene stezuje, jak se musel opijet a pak nemel penize.
A taky jak je pohled na rano vstavajiciho jezedaka depresivni.
Nekteri se proste prace stiti :-)))))))

3 hlasy

Některým nemakačenkům to zůstalo. Jinak se živit ani neumí. Ale každý režim je potřebuje, každý nemá silný žaludek na lži ...

0 hlasů

Konecne ma mistni rudy sliz clanek,kde se muze vyzvracet.
Jejich milacci v Kyjeve jsou samy pruse*r, Opice s nobelovkou bombarduje nemocnice, a ani se za to nestydi :-)))
Bylo jenom otazkou casu, kdy jejich rugy guru motyl zase neco vyzvraci :-)))
Na jednu stranu si stezuje, ze "musel" chlastat az nemoh ani chodit, a pak zase breci, ze si nevydelal zadny penize.
Jojo, to je ta komunisticka mladez.
A zdeseni tehdejsi manicky nad "udelem jezedaka" tu dava k lepsimu, jako nazor tehdejsi doby. To uz je i na rudy jelito motyla moc :-)))))))))
Jakkoli tyhle brigady mohly pripominat nucene prace, soudruh pisalek by se mozna divil, kdyby zjistil, ze na jeho vysnenem Zapade to studenti delali dobrovolne. Skola tam totiz nebyla zadarmo, jako u nas, a rodice chteli aby se ditko nerozmazlilo a prispivalo.
Mozna by se krehkemu odpiraci prace motylovi libila jina praxe, na Zapade rovnez bezna:
podle nejnovejsich vyzmumu si na skolne priblizne 30% studentu vydelava prostituci.

http://www.huffingtonpost.com/mark-crispin-miller/nyu-tuition-prostitution_b_8112424.html
http://collegecandy.com/2015/09/09/nyu-students-prostitution-protest-high-tuition/
http://www.salon.com/2015/06/08/massive_endowments_massive_tuition_massive_debt_our_colleges_are_out_of_control_and_crushing_students/

Objevuji se i clankym ktere to obhajuji!!! Co ty na to, soudruhu motyle, to je slovo do pranice, a vyledeas si vic, nez na bramborach, i ten chast by za tebe mozna kuncaft zaplatil :-)))))))))

http://nypost.com/2014/02/09/sugar-daddy-website-has-coeds-rationalizing-prostitution/

5 hlasů

Připomínalo nucené práce? Oni to byli nucené práce. Bez ohledu na to, že se tam často užilo dost zábavy a bylo tam více méně slušné zacházení.

Na tom západě se totiž student mohl rozhodnou kdy a jak si na své studium vydělá. Tady ani nevěděl kdy a kam bude muset jet a kolik si vydělá.

2 hlasy

Nějak jste opomněl zmínit,že naši studenti studovali zadarmo na rozdíl od těch západních.
Zatímco v USA student VŠ dostane na studium
půjčku,kterou po absolutoriu dlouho splácí.U nás na státních školách studuje zdarma.

3 hlasy

Vždyť o tom přece píšu. Nezapomněl. O tom přece píšu, že si ti západní si mohli vybrat jak si na studium vydělají.

Za to co komunisti ukradli dědečkovi a co by rodiče vydělali - žít ve slušném státě, tak táta i jeho sestry a já se sourozenci byhcom vystudovali bez problémů. Dokonce by mi nedělalo problémy zaplatit si studium sám.

Já si vybrat nemohl. Studentům na západě nic nebránilo, emigrovat do socialistického ráje a mít studium zadarmo.

1 hlas

mistni rudy sliz urcite potesi, ze se to zdaleka neomezuje jenom na studentky.
mame tam prece tu rovnopravnost, takze i studenti maji sanci.
myslim, ze mistni ruda jelita ted usitila svou sanci, taze trdla jako hemenex nebo fuk tu nejaky cas neuvidime :-)))))

http://newyork.cbslocal.com/2014/04/30/columbia-university-student-says-hes-working-as-male-escort-to-pay-tuition/

0 hlasů

To nemůžeš všechny posuzovat podle sebe. Ne každý je ochotný dělat cokoliv.

1 hlas

Sergej Nazarov, 52 let. Na oddělení č. 9 policie v Kazani, kam ho přivezli pro podezření z krádeže, ho policisté znásilnili lahví od šampaňského. Zemřel 11.3. 2012 na poranění střev.

http://www.lidovky.cz/znasilneni-lahvi-a-uriznuta-hlava-podivejte-se-na-osudy-veznu-v-rusku-1ee-/zpravy-domov.aspx?c=A130528_143444_ln_domov_ogo#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_domov&utm_content=main

1 hlas

tak mu to znasilneni nezavid, on te zitra hemenex ojede flaskou taky :-))))
A az budou nejaky bolsevicky "noviny" psat, jak v Rusku zerou deti, tak to sem zase placni :-))))))))))

3 hlasy

Míváš často tyhle představy?

1 hlas

Milá zlatí přátelé, na SVVŠ, což byla kvalitnější obdoba dnešního gymnázia, v Olomouci - Hejčíně určitě, jsme jezdili na brambory, chmel, sázet stromky na svazích Jeseníků a tahat len z plevele. Jídlo za moc nestálo, ale moc jsem se nasmáli, zažili věci, které bychom nikdy jinde nezažili, skamarádili se a také si slibovali, že se budeme moc a moc učit, abychom neskončili na státním statku v nějaké pohraniční vsi. Kromě toho jsme každý týden jeden den v týdnu chodili na výrobní praxi do místní chemičky, na konci studia složili učňovské zkoušky a dostali výuční list. Jelikož jsme makali i doma, nedělaly nám brigády potíže, výrobní praxe nás bohatě zásobila novými poznatky z chemie, strojírenství, ekonomiky a praxe v chemičce byla velkou školou skutečné práce mezi lidmi. Na vysoké škole nás nahnali do Chronotechny a tam jsem si poprvé vyzkoušela, co je to práce v úkolu a na páse. A opět jsem si slíbila, že se budu opravdu učit a učit a učit, abych neskončila někde na páse ve fabrice. Ale na druhé straně jsem mnohokrát využila svých znalostí nabytých v těchto mimoškolních aktivitách a nikdy jsem toho nelitovala. Nikdo nás nezneužíval, sice jsme občas brblali, ale přizpůsobili se a brali to jako samozřejmost. My jsme byli tenkrát totiž připraveni na to, že MY se musíme společnosti přizpůsobit, zatímco dnes si mladí lidé myslí, že se každý musí přizpůsobit jim. Tak to je. Mladým by neškodilo občas se zúčastnit nějakých veřejně užitečných prací, aby viděli, jak se chleba těžce vydělává a co to znamená pomáhat druhým. Sázet stromky by jim slušelo a na brambory na brigádu bych je také poslala.

10 hlasů

A neposlala byste je i do mišelinky, tahat pneumatiky? Hajzly intelektuálský!

0 hlasů

Neboj,tobě s tvým IQ by nic nehrozilo.

0 hlasů

Já se nebojím. Jen by mě zajímalo, kam až by došla.

0 hlasů

taktiež som sa zúčastňoval tých brigad, ale nikdy som nemal pocit zneužívania, bolo tam vždy kopec srandy a zábavy....byť sme tam neboli dobrovoľne....

10 hlasů

Já jsem tedy na sběru brambor nikdy nebyl. Jezdili jsme ale na chmel. Bylo to v šedesátých letech, spali jsme na půdě na dřevěných pryčnách a slamnících, přikryti vojenskou dekou. Sranda tam samozřejmě byla, ale o tu jsme se postarali sami, na to neměli soudruzi vliv. Jídlo nic moc, výdělek takový, jak sebou kdo hodil. Otravné bylo, že na chmel se jezdilo kolem patnáctého srpna, takže nás připravili o kus prázdnin. Ale přežili jsme to...

0 hlasů

Na chmel se jezdilo dobrovolně,takže jste se nemusel nechat o kus prázdnin připravit.

1 hlas

Účast byla dobrovolná a byla přísně kontrolována.
Stejně tak člověk mohl dobrovolně (ne)souhlasit se vstupem "okupačních" vojsk.

0 hlasů

Byla jsem na bramborách i na chmelu, nepamatuju se, že bychom to brali jako zneužívání, naopak jsme se na to těšili, brali jsme to jako prima přerušení školní docházky i rodičovského dohledu

14 hlasů

Za bramborové brigády jsme dostávali odměnu adekvátní výši „hodinovky“ dnešních prázdninových studentských brigád.Byly tam i várnice s lahodným nechemickým čajem a BIO jídlo od zemědělců, za něž bychom dnes „vysolili“ půl výplaty, protože to,co bylo dříve běžným konzumem, teď už spadá do luxusní kvality...Jako děcka a posléze junioři jsme se na tyto brigády – a nejen „bramborové“ – těšili, neboť vedle výdělku to byla úleva od školy,změna z obligátního stereotypu a plno zážitků a legrace...A kdo se nechtěl nechat „vykořisťovat“, „hodil se marod“...Taková jest pravda, z pohledu víceleté zkušenosti přímého účastníka, o novinářem popisovaném „strádání“ dětí při brigádách za komunistů.....(:o)))))...

19 hlasů

Ty jsi opravdovy magor. Klasika jidlo byla omacka UHO (univerzalni hneda omacka). Dalsi klasikou podobne jako na vojne byl caj bromak. Tobe to asi bylo jedno, protoze ty jsi si nevrznul ani po viagre:-)

0 hlasů

To si si kde prečítal? My sme sa stravovali v autocampingu a na Spišskom salaši - kecáš!

0 hlasů

"lahodný nechemický čaj"...
Ty vo.le, kde jsi tohle vzal? A doma jste si vařili čaj chemický? Ten čaj z várnic byl slabý a hnusný, dohnaný sirupem a smrděl. A kde jsi vzal ty biopotraviny? Neustálé pomazánky s chlebem, univerzální omáčka s malým kouskem masa, jednou knedlíky, druhý den brambory. V neděli to bylo o něco lepší, jakýsi pokus o svíčkovou, nebo řízek...

2 hlasy

Další pěkný výblitek od Motýla. Byli jsme na bramborách v roce 1979, v 1. ročníku průmyslovky. Brigáda trvala týden, na Vysočině v obci Strměchy. Ubytováni jsme byli v místní zrušené škole, dvoutřídce. Zima nám nebyla. Pracovalo se od 7 do 17 s hodinovou pauzou na oběd. Na pole, na oběd i večer z pole nás vozili autobusem. Jídlo bylo dobré a bylo ho dost. Užili jsme si spoustu srandy a na týden si odpočinuli od školy. Brigáda byla samozřejmě placená, za ten týden každý dostal 380 Kčs, což byly slušné peníze. Takže motýl si ty svoje výmysly a lži může strčit třeba do kloaky.

15 hlasů

Nevim co jsi si koupil za 380Kc, ale tipnul bych te bud na tesilky s hrebenem nebo na vybrane spisy Marxe a Lenina.

1 hlas

Vedle jak ta jedle. Chtěl jsem těmi penězi uplatit tvého fotra, aby nepíchal tu opici v ZOO, ale bylo mu to málo - a tak ses narodil...

3 hlasy

Byla to vlastně taková krásná doba pro mládé perspektivní soudruhy. Neznamená, že když o vás bylo vzorně postaráno, že to tak bylo všude.

0 hlasů

Jak tak čtu příspěvky, tak se musím smát. Nechápete vůbec obsah textu. Nebo jste všichni bývalí soudruzi. Autor chtěl hlavně poukázat na to, jak režim využíval studenty jako levnou pracovní silu. Ano, taky jsem byl na těchto brigádách a byla to celkem sranda. I když se makalo zadarmo.

2 hlasy

Článek se výborně hodí do dnešní propagandy, která studentíkům vtlouká do hlavy, že práce rukama je činnost nebezpečnosti břišního tyfu :-). Přijímal jsem do firmy hodně absolventů, ale vždycky vybírám jenom ty, kteří mají praktickou zkušenost z práce rukama. A nikdy jsem se za těch 15 let nezmýlil. Takoví totiž nemají potřebu pohrdat prací jiných ...

16 hlasů

Autor musí být nějaký exotický trouba, to jinak skutečně není možné. Práce rukama ještě nikdy nikomu neuškodila - to snad by mohl vědět i dnešní rádoby vzdělanec. On to snad ani nemůže myslet vážně - nebo opravdu si někdo myslí, že podání v článku je pravdivé?

13 hlasů

Na jedne takove brigade zjistil Vomacka, ze je mu lepe jako Vomackove. Bylo to po prijezdu druzebni delegace z CCCP vedene soudruhem Rozlilem. Stacilo se jen predklonit a ... Vomacka v ten moment uvidel srp, kladivo a zlateho Dzugasviliho.

0 hlasů

Co ty vis o brigadach?, na zadny si jezdit nemusel! Od malicka te doma vychovavali na porucika pohranicni straze CSSR.

2 hlasy

Pane Motýle jste jako vždy úplně mimo.
Na bramborové a jiné (chmel ap.) brigády jsme se jako študáci těšili, vypadnout na týden ze školy všichni vitali a ještě se vydělalo pár korun.

11 hlasů

To je caviků k vůli troše pohybu studentů , ona práce ještě nákomu neuškodila pane Motýle , dnes se student nenaučí ani pracovat , ani dát přednost starším , ani pozdravit , natož něco udělat zadarmo třeba pro babičku , natož pro stát a Vy z toho děláte zločin .

12 hlasů

Jenže to není věc režimu nýbrž výchovy.

1 hlas

Ano, a do té výchovy ta brigáda docela dobře zapadla. Není přece na škodu, dovědět se, kde se vůbec brambory berou a paušálně, že pečený holubi nepadají sami do huby. Z životního stylu dnešních mladejch, který už si neumí ani zavázat tkaničky od bot (ale spíš jsou líný se k nim vohnout), nemám dobrej pocit.

6 hlasů

Na bramborách jsem nebyla, ale česání třešní, sběru květů pažitky, na chmelu a rajčatech, sběru hroznů, ano. A světe div se. Žiji, žíly se mi nezkrátily. Tolik legrace, co jsme si užili, nám nynější studenti mohou závidět. Byli jsme rádi, že se ulijeme ze školy. Peníze za práci si vyinkasovaly školy. Učební látku jsme dohnali. Dodnes netrpím tím, že jsem byla zneužívaná
na škole. Myslím, že dnešní mládeži by trocha práce neuškodila, protože vše berou automaticky. Snad by si vážili tak obyčejných věcí, jako jsou třeba brambory.

18 hlasů

Souhlasím s Vámi.
Dnešní mládež je spíše vedena k tomu, že práce (fyzická) je jen pro blbce, vidláky a socky.

8 hlasů

Mládež je vedena tak, jak ji vedou její rodiče.

0 hlasů

Souhlasím, jenže puberťáci své rodiče často moc neposlouchají, jejich vzory jsou spíše bulvární hvězdy a podobné týpky.

0 hlasů

dnes parchanti jen fetuji a cmaraji po omitkach-uroven vzdelani klesla.....

7 hlasů

Je videt, ze mas dost nafetovano. A jeste k tomu zeres koblihy:-)

1 hlas

Tak to fakt bylo neštěstí, že jsme museli taky trochu pracovat. A co se týče vzdělání, tak bych řekl, že bylo lepší než dnes. Zajímalo by mně, jestli autor někdy pracoval rukama. Úplně se bojím napsat pro společnost, protože to se dnes nenosí.

25 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov